Svetovni dan oživljanja 2024
Med 1.10.2024 in 20.10.2024 se lahko naučite oživljati!
Dogodki, ki potekajo med 12.10. 2024 in 16.10.2024 so dostopni na Dan oživljanja – SLORS (szum.si). Ostale aktivnosti in še več zanimivih vsebin pa najdete tu: Zveza študentov medicine Slovenije – Slovenija Oživlja 2024 (zsms.si)
V sklopu Svetovnega tedna oživljanja vas vljudno vabimo na dneve odprtih vrat dispečerskega centra zdravstva Ljubljana! Več informacij najdete tu:
Dnevi odprtih vrat dispečerskega centra zdravstva Ljubljana! – SLORS (szum.si)
Dogodki bodo potekali v sklopu tradicionalne akcije »Slovenija oživlja!«, ki poteka v organizaciji Slovenskega reanimacijskega sveta (SloRS), Zveze študentov medicine Slovenije in Rdečega križ Slovenije, skupaj z njihovimi območnimi združenji, in Sekcijo reševalcev v zdravstvu. Prav tako pri predstavitvah oživljanja sodelujejo še številne partnerske organizacije. Dispečerska služba zdravstva bo med drugim prikazala tudi, kako v primeru srčnega zastoja dispečer vodi očividca skozi postopke oživljanja.
Osrednji cilj vseh aktivnosti je ozaveščanje o pomenu hitre prepoznave ter ukrepanja v primeru srčnega zastoja in širjenje znanja temeljnih postopkov oživljanja z uporabo defibrilatorja. Z akcijo »Slovenija oživlja!« želimo opolnomočiti ljudi o pomenu temeljnih postopkov oživljanja in tako povečati možnosti preživetja v primeru srčnega zastoja.
Zastoj srca, ki se zgodi izven bolnišničnega okolja, je najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah, saj preživi le vsak deseti bolnik. Srčni zastoji se pogosto zgodijo doma, v službi ali na igrišču – med prijatelji, sodelavci in sosedi. Če bi očividci srčnega zastoja nemudoma začeli izvajati temeljne postopke oživljanja (TPO), še preden prispejo reševalci, bi lahko rešili kar 2 do 4-krat več življenj. Možganske celice začnejo odmirati že 3 do 5 minut po srčnem zastoju, medtem ko je čas do prihoda reševalcev na kraj dogodka pogosto precej daljši.