LOČEVANJE TEKSTILA ZA BOLJŠI JUTRI: Podarite svojim oblačilom novo življenje!
25.079 ton oblačil. To je številka, o kateri so v svoji raziskavi poročali Ekologi brez meja, ki zaznamuje količino oblačil, ki smo jo Slovenci zavrgli v letu 2019. To je kar 12,3 kilogramov zavrženega tekstila na prebivalca. Lahko se vprašamo, kam sploh vse to gre? Večinoma kar naravnost na odlagališča. In to ne le obrabljen ali uničen tekstil, temveč tudi številni kosi, ki bi jih lahko ponovno uporabili ali predelali, a namesto tega postanejo le še dodatno breme za okolje. Da bi to spremenili, je bila uvedena nova evropska direktiva, ki od 1. januarja 2025 narekuje obvezno ločeno zbiranje odpadnega tekstila. To pomeni, da tekstil ne sme več pristajati v črnih zabojnikih z mešanimi odpadki, ampak ga moramo odlagati ločeno – podobno kot steklo, papir in plastiko.
Kaj lahko oddamo in kam? Uporabna oblačila, obutev in dodatke je mogoče oddati v posebne HUMANA zabojnike za zbiranje rabljenega tekstila, ki so namenjeni izključno kosom, primernim za nadaljnjo uporabo. HUMANA, organizacija z več kot 20-letno tradicijo zbiranja in ponovne uporabe oblačil v Sloveniji, zagotavlja, da bodo odložena oblačila našla nove lastnike ali bila predelana v nove izdelke. V zabojnike sodijo oblačila (moška, ženska in otroška), obutev, modni dodatki (torbice, pokrivala, šali, kravate ipd.), mehke igrače ter tekstil, kot so posteljnina, zavese in brisače. Skratka, sem spadajo vsi tekstilni izdelki, ki bi še lahko služili svojemu namenu, a vam preprosto več ne ustrezajo. Medtem pa tekstil, ki je poškodovan, umazan ali neprimeren za nadaljnjo uporabo (kot so umazan in raztrgan tekstil, rabljene nogavice in najlonke, tepihi, jogiji, šivilski odpadki in tekstilni polizdelki), ne sodi v te zabojnike, temveč ga je treba oddati v zbirne centre, kjer se zagotovi pravilna reciklaža in nadaljnja predelava.
Če vaš odpadni tekstil ustreza zgornjim kriterijem, ga zapakirajte v vrečke in odvrzite v sive oziroma zelene zabojnike, ki jih lahko v naši občini najdete na spodnjih lokacijah:
- Zbirni center Šmartno
- Zgornji Hotič 31 (gostilna Juvan)
- Križišče CZB in Kidričeva cesta
- Igrišče nasproti CKS 16
- Maistrova ulica 10
- Brodarska ulica 12
- Grbinska cesta – Cestno podjetje
- Levstikova ulica (Frtica)
- TNS 2,3
Ločeno zbiranje tekstila ni le okoljska nuja, ampak tudi priložnost za boljši svet. Nepravilno odložena oblačila obremenjujejo naravo, saj je tekstilna industrija eden največjih onesnaževalcev. Ločeno zbiranje pomaga zmanjšati onesnaževalne emisije in potrebo po novih surovinah, hkrati pa omogoča, da oblačila, ki jih ne potrebujemo več, najdejo nov dom in koristijo drugim. Ne mečite stran – podarite, reciklirajte ali oddajte v zabojnike HUMANA in dajte svojim oblačilom novo življenje!
Občani ste ključni pri uspešnem izvajanju te direktive, zato vas pozivamo, da dosledno ločujete tekstil. Vsak majhen korak šteje – začnite danes in naredite pozitivno spremembo za prihodnje generacije.