Občina gostitelj regionalnega omizja "Pametne vasi v srcu Slovenije"
Na regionalnem omizju » Pametne vasi v srcu Slovenije«, ki je v začetku meseca marca potekalo v Litiji, v organizaciji župana Francija Rokavca in evropskega poslanca Franca Bogoviča (SLS/EPP), so dobre in obstoječe »pametne« rešitve za naše podeželje predstavili predstavniki podjetji in inštitucij iz lokalnega in širšega državnega prostora.
Dobre že uveljavljene projekte so predstavili: Darja Kocjan z Gozdarskega inštituta Slovenije, predstavnik Zavoda za gozdove in podpredsednik turistične zveze Jože Prah, Jože Kos iz Mizarstva Kos, direktor in ustanovitelj družbe SunContract Gregor Novak, projektni vodja Lumenia, d.o.o. Blaž Vidic in Marko Zevnik iz Zavoda Sopotniki.
Celoten dogodek je povezovala podžupanja Občine Litija Lijana Lovše, ki je v uvodu pritrdila dejstvu, da se prihajajoči hitri digitalizaciji in razvoju novih tehnologij ne bomo mogli izogniti, toda le osveščeni, podkrepljeni z znanjem in seznanjeni z izkustvom dobrih praks, bomo tudi sami pripomogli, da bo razvojni prepad med mestom in podeželjem vedno manjši.
Gostitelj župan Franci Rokavec je v uvodnem nagovoru dejal: »Če so mesta srce, potem so vasi pljuča Evrope« in nadaljeval, da si Občina prizadeva za zmanjševanje dnevnih migracij občanov v Ljubljano in s tem ustvarjanje novih delovnih mest v domačem okolju ter za večjo promocijo zelenega turizma. Projekt »pametnih vasi« v času globalizacije je velika priložnost za povezovanje in sodelovanje. Temu je pritrdil tudi evropski poslanec Franc Bogovič, saj s tovrstnimi srečanji prihaja do integracij različnih pogledov, znati se moramo poslušati in s povezovanjem iskati rešitve.
Kot primer dobrega sodelovanja lokalne skupnosti – občine Litija, krajevne skupnosti Dole, Gozdarskega inštituta Slovenije ter Zavoda za gozdove je Darja Kocjan predstavila projekt BioVill, v katerem sodelujejo vasi iz različnih evropskih držav, ki želijo postati energetsko neodvisne. Njihov cilj je proizvesti dovolj energije iz lokalnih virov, sprva iz lesne biomase, kasneje pa tudi s pomočjo sonca in vetra. V nadaljevanju je predstavnik zavoda za gozdove Jože Prah pohvalil podporo lokalne skupnosti pri razvoju Oglarske dežele in dodal, da 400 zaposlenih na Zavodu za gozdove lahko veliko pripomore pri razvoju podeželja, saj so stalno prisotni na terenu. Podobne izzive, kako mlade in izobražene spodbujati, da ostanejo na podeželju ter kako starejšim omogočiti dostojno in kakovostno starost, je predstavil Jože Kos iz Mizarstva Kos, predstavnik KS Polšnik.
Blaž Vidic je projektni vodja podjetja Lumenia d.o.o., ki ima svoje prostore v industrijski coni Zagorica in razvija rešitve na področju energetike in elektronike. Omogočajo priključitev raznih sistemov v centralni sistem, kjer je upravljanje bolj ekonomično glede na razpršenost podeželja. Vizijo družbe SunContract je predstavil njen direktor in ustanovitelj mag. Gregor Novak, ki je izpostavil pomen električne samooskrbe in željo, da v prihodnje živimo energetsko s čisto energijo ter, da se energija proizvaja in porablja lokalno.
Marko Zevnik iz Zavoda Sopotniki je predstavil možnost brezplačnega prevoza starostnikov na podlagi medgeneracijske solidarnosti, prostovoljstva, v katerega so vključeni brezposelni in mlajši upokojenci. Danes imajo že 460 uporabnikov teh storitev v različnih občinah naše države.
Ob zaključku je Franc Bogovič izpostavil, da so cilji za Evropo in Slovenijo enaki; prehraniti ljudi z dobro lokalno hrano. Po njegovih besedah Slovenijo vsi priznavajo za zeleno destinacijo. Žal je vedno manj evropskega denarja namenjenega infrastrukturi na podeželju. Bogovič je pritrdil nekaterim udeležencem, da je za nadaljnji razvoj pametnega podeželja potrebna urejena infrastruktura in zaključil z besedami: » Naj bo razvito podeželje srce in identiteta Evrope.« Poudaril je, da pametne vasi v ospredje dajejo človeka na podeželju, ki mora zaslužiti za preživetje in kakovostno življenje, zaradi česar se bodo tudi mladi odločali, da ga ne zapuščajo.