Mednarodni dan gozdov 2022: Podelitev priznanj najbolj skrbnim lastnikom gozdov za leti 2020 in 2021
Ključna sporočila
»Izberi trajnostno pridobljen les za gozdove in planet!« Gozdovi pokrivajo skoraj eno tretjino zemeljske površine in ljudem zagotavljajo dobrine (les, hrana in krma), pomagajo v boju proti podnebnim spremembam, varujejo biotsko raznovrstnost, tla, reke in vodne zaloge ter služijo kot območja, kjer se ljudje lahko približajo naravi. Les se lahko uporablja v mnoge namene, z manjšimi vplivi na okolje kot jih imajo številni alternativni materiali. Les je mogoče ponovno uporabiti in reciklirati, s čimer se podaljša njegova življenjska doba in dodatno zmanjša njegov ogljični odtis. Znanost in inovacije proizvajajo nove izdelke iz lesa in dreves, vključno s tekstilom, hrano, gradbenimi materiali, kozmetiko, biokemikalijami, bioplastiko in zdravili. Potrošniki lahko prispevamo k trajnostni rabi gozdov z izbiro lesnih izdelkov z oznako ali certifikatom, ki potrjuje, da prihajajo iz zakonitih in trajnostnih virov.
Les je vsestransko uporaben material prihodnosti. Drevesa skladiščijo ogljikov dioksid v času svoje rasti, v končnih lesenih izdelkih pa se ogljikov dioksid dolgoročno ohranja. Les je naravno obnovljiv, trajnosten material, ki prispeva k zmanjševanju toplogrednih plinov in s tem blaženju podnebnih sprememb. Pri nastajanju 1 m3 lesa se vanj veže 0,9 tone CO2 iz ozračja. Masivna lesena hiša povprečne velikosti tako v življenjski dobi skladišči od 25 do 60 ton CO2, če pa je dodana še lesena notranja oprema, pa od 30 do 70 ton CO2. Z vgradnjo lesa v bivalno okolje les ugodno vpliva na počutje in zdravje uporabnikov. Z uporabo lesa iz lokalnih gozdov poskrbimo tudi za skrajšanje prevoznih poti in posledično za zmanjšanje izpustov iz prometa. Sklenjene gozdno-lesne verige pomembno prispevajo k odgovornemu in učinkovitemu gospodarjenju z gozdovi in trajnostnem razvoju lokalnega gospodarstva. (povzeto po: www.uporabimo-les.si)
Ob Mednarodnem dnevu gozdov 2022 bomo podelili priznanja najbolj skrbnim lastnikom gozda za leti 2020 in 2021. Zavod za gozdove Slovenije od leta 1999 izbira najbolj skrbne lastnike gozdov, akciji promocije skrbnega gospodarjenja z gozdom se pridružujeta tudi Zveza lastnikov gozdov Slovenije in Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od 14-ih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva. Namen izbora je promocija odličnosti in skrbnosti pri gospodarjenju v zasebnih gozdovih ter tesnega sodelovanja lastnikov gozdov z javno gozdarsko službo. Prav to sodelovanje je ključni pogoj za uresničevanje sonaravnega gospodarjenja z gozdovi, za realizacijo načrtovanih del in za uspešno sanacijo posledic naravnih ujm v gozdovih.
Osrednja prireditev: Podelitev priznanj najbolj skrbnim lastnikom gozdov za leti 2020 in 2021
Osrednja prireditev ob Mednarodnem dnevu gozdov bo potekala v ponedeljek, 21. 3. 2022, od 9. ure dalje v Kulturnem centru Litija. Prireditev bo sestavljena iz novinarske konference, osrednje prireditve - podelitve priznanj najbolj skrbnim lastnikom gozdov za leti 2020 in 2021, ogleda muzeja Lesarius in zgodbe podeželskega sodelovanja, razvoja podjetništva na podeželju s poudarkom na podeželskih inovacijah, ter drugih aktivnosti. Organizatorji prireditve so Zavod za gozdove Slovenije, Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Zveza lastnikov gozdov in Občina Litija, predstavniki organizatorjev bodo vabljeni kot slavnostni govorniki ob Mednarodnem dnevu gozdov 2022 in na novinarsko konferenco.
Več na spletni strani dogodka: http://www.zgs.si/delovna_podrocja/delo_z_javnostmi/mednarodni_dan_gozdov_21_marec/index.html