Srečanje občine s predstavniki Direkcije RS za infrastrukturo
9. marca 2022 se je župan g. Rokavec s sodelavci, podžupanom g. Feletom in poslancem g. Dobelkarjem, sestal s predstavniki DRSI v Ljubljani. Na pomembnem usklajevalnem sestanku smo izpostavili številna odprta vprašanja, ki se tičejo cestne in železniške infrastrukture v občini.
Teme pogovora so bile:
- Železniška postaja Litija: predmet pogovorov je bil dogovor o načinu izvedbe projekta izgradnje parkirišča in druge servisne infrastrukture na železniški postaji Litija s strani države. Za ta namen se bo v naslednjih 14 dneh pridobila dokončna rešitev.
- Izgradnja krožišča v Sp. Hotiču za odcep Vače: govor je potekal o zelo nevarnem odseku v naselju Sp. Hotič, kjer je nujno potrebna izgradnja krožišča. Pri tem projektu je trenutno potrjena projektna naloga za izdelavo PZI dokumentacije.
- Obvoznica Zg. Hotič: usklajene so vse pripombe iz javne razprave in izdelana je podlaga za izdelavo končnega predloga državnega prostorskega načrta v letu 2023. Upamo, da bo v letošnjem letu ta tudi potrjen, v letu 2023 pa naj bi se pridobivala pravica gradnje in gradbeno dovoljenje, v letu 2024 odkup zemljišč, nato sledi izvedba.
- Obvoznica Litija: pričeli naj bi se postopki umeščanja obvoznice v prostor, izdelane so variante. Ocenjujemo, da je varianta čez Konj najbolj optimalna.
- Obvoznica Gabrovka: Občina je z načrtovalcem podrobnejšega prostorskega načrta uskladila samo traso obvoznice. Pred dokončno pripravljenem osnutku prostorskega načrta je potrebno sam okvir dokumenta uskladitvi z DRSI.
- Ureditev regionalne ceste skozi naselje Vače: projekt rekonstrukcije bo pripravljen do konca letošnjega leta. V letu 2023 se bo pristopilo k odkupu zemljišč, izvedba projekta se predvideva najkasneje v letu 2024.
- Pešpot Sp. Log – most Sava: sprejeto je bilo izhodišče, da je najbolj optimalna rešitev, tudi glede na gradnjo HE, izgradnja peš hodnika med Sp. Logom in Savskim mostom. Prav tako je pomembna zagotovitev levega zavijalnega pasu.
- Pločnik ob cesti G2-108 med Kresnicami in Sp. Ribčami: še vedno obstaja odprto vprašanje kako umestiti pločnik ob cesti G2-108 med Kresnicami in Sp. Ribčami.
- Avtobusna postajališča in pločnik v naselju Breg: izgradnja avtobusnih postajališč in ureditev pločnika v naselju Breg je predvidena v letošnjem letu.
Prav tako smo se na sestanku dogovorili:
- o rednem vzdrževanju in preplastitvi večih odsekov državnih cest v občini,
- za nadaljnje aktivnosti pri izvedbi deviacije železniške proge Laze-Kresnice-Litija,
- o ureditvi železniških postaj in postajališč Sava pri Litiji, Kresnice in Jevnica in
- o ureditvi prenosa nadomestnih cest v upravljanju ob ukinitvi nivojskih prehodov čez železniško progo v Ponovičah in Zg. Logu.