ERAS II: spoznanja iz Covid-19 krize
Glavni cilj projekta ERAS je dolgoročno partnerstvo trinajstih mest trinajstih različnih držav s skupnim ciljem izboljšati pogoje za razvoj prostovoljstva v partnerskih državah in po Evropi. V ta namen smo partnerske organizacije izmenjevale informacije, dobre prakse, znanja ter promovirale prostovoljstvo kot tako. Skupaj smo zagotovili produktivno in vsebinsko bogato okolje, ki spodbuja razvoj različnih prostovoljnih programov.
Trinajst evropskih mest se je leta 2019 povezalo v projekt ERAS – evropsko zavezništvo za podporo prostovoljstvu, združila pa jih je skupna želja po povezovanju državljanov in izmenjavi dobrih praks na področju prostovoljstva. Zavezništvo ERAS je v letu 2023 nadaljevalo delo z novim projektom: ERAS II – spoznanja iz Covid-19 krize.
V okviru novega projekta je šest partnerskih organizacij iz Slovenije, Bolgarije, Grčije, Madžarske, Latvije in Portugalske raziskovalo vpliv Covid-19 na prostovoljstvo in podporo prostovoljstvu s strani lokalnih oblasti za boljši odziv na krizne situacije. Vpliv pandemije Covid-19 smo partnerji raziskovali z izmenjavo dobrih praks, znanja in izkušenj na 4 mednarodnih dogodkih.
V okviru projekta so bili izvedeni štirje mednarodni dogodki z namenom izmenjave dobrih praks, vzpostavitve povezav z relevantnimi organizacijami, preučevanja konceptov in učinkov prostovoljstva v različnih državah in tudi s ciljem spodbujanja razvoja prostovoljstva po Evropi. V projektu smo obravnavali različna področja prostovoljstva, največ poudarka pa smo namenili vplivu Covid-19 na prostovoljstvo ter vprašanju spodbud prostovoljstva v lokalnem okolju. Pomembna tema, ki smo jo redno izpostavljali, pa so bile priložnosti, prakse in cilji mehanizma Evropske solidarnostne enote.
Projekt je bil sofinanciran iz sredstev Evropske unije v okviru programa Evropa za državljane, ki spodbuja povezovanje in mreženje mest za skupne teme in v skupne projekte. V ta namen smo na Consulti kot vodilni partner povezali Litijo, Lousado, Kekavo, Pécs, Thessalonike in Blagoevgrad v aktivnosti, ki so se izvajale v letu 2023.
Preko pregleda podpore prostovoljskim organizacijam v partnerskih državah smo spoznali številne dobre prakse podpore prostovoljstva in prostovoljskih organizacij na lokalnih ravneh, ki jih lahko prenesemo v druge države in skupnosti. Partnerji smo na mednarodnih dogodkih izmenjevali izkušnje in vpliv pandemije na prostovoljstvo v naših organizacijah in lokalnih skupnostih. Obstoječe prakse podpore in izkušnje pridobljene v času pandemije smo povezali v priporočila za podporo prostovoljstvu za boljši odziv na krize.
V obdobju epidemije Covid-19 so se še posebej izkazali prostovoljci, ki so na pomoč priskočili na različnih področjih. S svojim delom so nesebično prispevali k omejevanju epidemije in lajšali občutke tesnobe, ki so jih prinesle takratne okoliščine. S partnerji smo želeli osvetliti pomemben doprinos prostovoljcev in njihovega dela v času epidemije. Delo in dosežke prostovoljcev iz Slovenije, Bolgarije, Grčije, Latvije, Madžarske in Portugalske smo predstavili v obliki potujoče, mednarodne fotografske razstave, s katero smo med občani promovirali prostovoljstvo ter jih spodbujali k aktivnemu prostovoljstvu. V vseh 6 mestih so ob razstavah potekale tudi okrogle mize, srečanja deležnikov ali pogovori s prostovoljci, kjer so občani lahko delili svoj pogled na razvoj prostovoljstva in iz prve roke izvedeli več o delu prostovoljcev, prikazanem v razstavi. Lokalno prebivalstvo, predvsem mlade, smo k prostovoljstvu spodbujali tudi s predstavitvijo priložnosti, ki jih ponuja EU ter priložnosti v okviru programa Evropska solidarnostna enota.
Tekom projekta smo na mednarodnih dogodkih v Sloveniji, Bolgariji, Grčiji in na Madžarskem spoznali številne dobre prakse s področja prostovoljstva, o katerih smo poročali organizacijam v lokalnem okolju z namenom spodbujanja njihovega prenosa. Zbrane dobre prakse, iz obeh ERAS projektov, zgodbe evropskih prostovoljcev, brošuro za učinkovite prostovoljske programe in smernice za podporo prostovoljstvu si lahko ogledate na novi spletni platformi erasnetwork.eu. Ta poleg vsega naštetega ponuja tudi prostor, kjer se organizacije lahko predstavijo ter poiščejo partnerje za uresničevanje svojih idej.