Dobitniki občinskih priznanj za leto 2017
ZLATA PLAKETA
GIMNAZIJA LITIJA za 20 letno uspešno izvajanje izobraževalnega programa in izjemen pečat, ki ga daje delovanju in razvoju Občine Litija
Letos mineva 20 let, ko je bila realizirana ideja nekaterih nadvse zavzetih ljudi iz naše občine o ustanovitvi Gimnazije Litija. To je bila vsekakor pomembna odločitev za našo občino in mesto Litija, predvsem, ker so želeli, da bo gimnazija kakovostna in zato je ta odločitev pomenila še toliko večji izziv. Imenovan je bil Odbor za ustanovitev, ki je s pomočjo številnih podpornikov uresničeval idejo o ustanovitvi te srednješolske institucije v Litiji. Prav vsi so se zavedali, da je vlaganje v šolstvo in znanje eden od osnovnih pogojev hitrejšega razvoja občine in lepšega življenja v prihodnosti. Zelo pomembna je bila tudi podpora svetnikov in svetnic takratnega občinskega sveta. Župan Mirko Kaplja je vodenje odbora za ustanovitev gimnazije zaupal profesorju Vinku Logaju in prav gotovo je tudi ta izbira pripomogla k temu, da je delo dobro steklo in je bila vsaka naloga opravljena v roku in zanesljivo. Danes je gimnazija Litija ustanova, ki daje izjemen pečat delovanju in razvoju mesta Litija, občine Litija in tudi poglabljanju medobčinskega sodelovanja z občinama Šmartno pri Litiji in Zagorje. Gimnazija Litija je izjemnega izobraževalnega pomena za mlade iz osrednjega območja Slovenije in prispeva k razcvetu kulturnega in športnega udejstvovanja mladih in uspehom na teh področjih. Številni zlati maturantje pa povedo veliko o kakovosti šole, v dvajsetih letih jih je bilo 56, in 7 doktorjev znanosti izhaja tudi iz gimnazije Litija. Priznanje zlata plaketa naj predstavlja zahvalo vsem, ki so kakorkoli in na kakršenkoli način pripomogli k temu, da gimnazija uspešno deluje v našem okolju dvajset let.
PRIZNANJA ŽUPANA
VINKO LOGAJ za dolgoletno predano delo na področju osnovnošolskega in srednješolskega izobraževanja ter vodenje vseh aktivnosti za ustanovitev Gimnazije Litija.
Dr. Vinko Logaj je svojo poklicno pot začel kot učitelj tehnike in fizike takrat še na skupni osnovni šoli Dušana Kvedra – Tomaža in hitro napredoval do pomočnika ravnatelja. Ob razdružitvi takratne osnovne šole je postal eden najmlajših ravnateljev novoustanovljene OŠ Gradec, po ustanovitvi Gimnazije Litija v letu 2007 je prevzel vodenje te pomembne institucije v naš občini, kar je bila logična posledica dejstva, da je vseskozi aktivno sodeloval pri ustanavljanju, zagonu in gradnji kar dveh objektov-najprej prizidka k osnovni šoli in potem še samostojne gimnazijske stavbe.
Devet let je bil na čelu gimnazije Litija, potem pa to mesto prepustil sedanji ravnateljici Vidi Poglajen, sam pa svoje poklicno delo nadaljeval kot predavatelj na šoli za ravnatelje ter kot direktor kamniškega CIRIUSA (center za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik) Od leta 2014 je direktor Zavoda za šolstvo. S svojim delom v litijskem šolstvu je dokazal, da je odločen, premišljen vodja, vedno dosleden in odgovoren do sebe in svojih sodelavcev.
JOŽE GORENC za dolgoletno predano delo na področju kulture in lokalne skupnosti
Če govorimo o družbenem življenju v krajevni skupnosti Jevnica v zadnjih 50 letih, potem najdemo med najpogostejšimi imeni, ki so spletali zgodovino te skupnosti, tudi ime Jožeta Gorenca. Krajevna samouprava je bila tudi izhodišče za nekatere njegove funkcije v organih samouprave na občinski ravni. Bil je predsednik sveta krajevne skupnosti, leta 1983 pa izvoljen za predsednika Kulturno umetniškega društva in na tej funkciji ostal vse do danes. V njegovem času je društvo nenehno bogatilo svojo dejavnost; začeli so delovati plesalci, ki so med drugim osvajali evropske lovorike, organizirano so se pojavili harmonikarji, deluje skupina kitaristov in še bi lahko naštevali. Pravzaprav v krajevni skupnosti Jevnica ni dejavnosti, kjer Jože Gorenc ne bi bil tako ali drugače vpleten. Bil je predsednik nogometnega kluba Enotnost, sodeloval je pri izgradnji športnega doma in ustanovitvi športnega društva Jevnica, bil je član in 12 let tudi predsednik Zveze kulturnih društev občine Litija. Od leta 1995 v predsedstvu zveze kulturnih društev Slovenije predstavlja interese zasavskega konca.. V letošnjem letu KUD Jevnica praznuje 90 letnico delovanja in za to je zaslužen tudi Jože.
MOJCA LEBINGER za 50-letno predano delo v ženski košarki
Mojca Pavlica, kasneje poročena Lebinger, je svojo košarkarsko pot pričela leta 1966. Vse do leta 1983 je bila nepogrešljiva članica ekipe, ki je v času aktivnega delovanja dosegla zavidljive rezultate. V letu 1984 so se na pobudo Toneta Lebingerja zbrale vse bivše igralke in se odločile, da nadaljujejo z igranjem košarke pod imenom »Veteranke Litije«. Za predsednico društva je bila takrat soglasno izvoljena Mojca Lebinger, z neomejenim mandatom. V letu 2001 je bila nagrajena za uspešno igranje v ekipi veterank SLO 45+ na 6. svetovnem veteranskem prvenstvu v Ljubljani. Mojci Lebinger se podeljuje priznanje župana za vse njene aktivnosti in neprecenljivo delo pri delovanju in ohranjanju ženske košarke.
NOGOMETNI KLUB JEVNICA, MLAJŠI DEČKI 2004/2005 za doseženo 2. mesto na mednarodnem turnirju v Belgiji
Ekipo sestavlja 31 igralcev, od tega 4 deklice, ki redno trenirajo pod vodstvom dveh izobraženih trenerjev. Za pravilni razvoj nogometaša pa jim v pomoč jim prihajajo še plesni trener, trener kondicije in strokovni trener. Igralci prihajajo iz 4 okoliških občin, večina je iz občine Litija. Skupaj vztrajajo že 4 leta. Redno tekmujejo v ligah MNZ Ljubljana. V sezoni 2016/2017 so v 3. ligi mlajših dečkov osvojili 1. mesto. Tekmujejo tudi na turnirjih po Evropi. Sezona 2016/2017 je bila še posebej uspešna saj so na turnirju »GRADA RIJEKA » v finalu premagali domači klub HNK Rijeka. Največji letošnji uspeh ekipe Mlajših dečkov NK Jevnica smo zabeležili meseca maja, ko je ekipa osvojila končno 2. mesto na močnem mednarodnem turnirju v Belgiji. Na poti do uspeha so premagali tudi slovito ekipo R.S.C. Anderlecht.
PODRUŽNIČNA OSNOVNA ŠOLA KRESNICE ob 140-letnici omembe osnovnošolskega izobraževanja
Lansko leto smo praznovali 140 let prve šolske zgradbe v Kresnicah, ki je ena izmed najstarejših v Zasavju. Prvo šolsko zgradbo in tudi današnjo so gradili krajani Kresnic. Šola je ena največjih dobrin v kraju saj povezuje prebivalce in je vir izobrazbe in kulture. Kresniški šolarji so si nabirali znanje v obeh šolskih zgradbah; najprej v stari kar 101 leto, nato pa še 40 let v zdajšnji, ki je bila zgrajena leta 1977. Zvrstile so se mnoge generacije in mnogi krajani so uspešno nadaljevali šolanje v Ljubljani in uspeli v mnogih poklicih. POŠM Kresnice je že od nekdaj vpeta v krajevna dogajanja. Sodeluje z vsemi društvi in organizacijami, ki so v kraju: s KS, KD, z gasilci. Vsa leta, učenci in učitelji sodelujejo na vseh krajevnih prireditvah in tudi obratno, krajani z veseljem priskočijo na pomoč tudi šoli. Vodja POŠ Kresnice Angelca Koprivnikar pravi, da jo je v sodelovanje s krajem usmeril že predhodnik, učitelj Stane Pepelnak in to sporočilo prenaša tudi na svoje kolege in kolegice.
DRUŠTVO REKREATIVCI 77 ob 40-letnici delovanja
Prvi začetki organiziranega igranja malega nogometa so nastajali že pred letom 1976 na Sp. Slivni. Pobudnik za organizirano igranje v skupini oziroma društvu je bil Jože Dernovšek. Od leta 1977 je rekreativna skupina dvakrat tedensko igrala nogomet. Leto kasneje se je pričelo urejati pomožno igrišče NK Litija ob železnici za spomladanski in jesenski del igranja. V zimskem času so kondicijo vzdrževali v telovadnici Osnovne šole, kasneje pa v večnamenski športni dvorani v Litiji. Druženje članov društva temelji na skupnem geslu » Zdrav duh v zdravem telesu«. Društvo je skozi vsa leta štelo od 15 do 31 članov in v letu 2004 so končno prišli do svojega igrišča in prostorov za druženje z najemom travnika ob reki Savi, kjer še vedno poteka rekreacija dvakrat tedensko. Društvo se je redno udeleževalo turnirjev v malem nogometu v občinskem merilu, kasneje so se začeli povezovati z veterani po Sloveniji in tudi po drugih državah. Gostovali so v Rimu, Parizu, Pragi, Čilipih pri Dubrovniku, v Zagrebu. V letu 2006 se je društvo udeležilo turnirja v Liverpoolu in leto kasneje v Beogradu. Seveda so vsem tem gostovanjem sledila tudi povratna srečanje v domači Litiji in poleg nogometa so gostom znali pokazati tudi turistične znamenitosti naše občine in tako skrbeli za promocijo območja.