Zaključna konferenca projekta MINE TOUR: Otvoritev in virtualni ogled rudnika Sitarjevec
Rudnik Sitarjevec v prenovljeni podobi!
Od 22.4. 2021 dalje si boste lahko ogledali nove razstave, v Glavnem rovu pa pobližje ogledali čudovite limonitne kapnike.
SPOZNAJTE EDINSTVENO PODZEMLJE RUDNIKA SITARJEVEC
Rudnik Sitarjevec, v osrčju Litije, sodi med večja in zelo bogata rudna nahajališča v Sloveniji. V njem so kopali svinčevo in živosrebrno rudo, nekaj pa tudi cinkove, bakrove, železove in baritne rude. Bogat pa je tudi z minerali, saj so v njem našli več kot 60 vrst mineralov. Na dan zemlje, 22. aprila 2021 se v turistične namene odpira Glavni rov rudnika. Občina Litija bo na ta dan, skupaj s partnerji projekta Mine Tour, gostila virtualno Zaključno konferenco projekta Mine Tour. Več informacij v nadaljevanju.
Rudnik so leta 1965 zaprli, vhod pa zaminirali. Leta samote so ugodno vplivala na razvoj življenja v rudniških rovih v katerih so nastali edinstveni limonitni kapniki, ki zrastejo tudi do pet centimetrov na leto. Po dolgih letih zaprtja so v rudnik ponovno vstopili leta 2002 in v njem odkrili razkošje barv ter kapnikov za katere bi bilo škoda, če jih turisti ne bi mogli videti. Prvih 100 metrov Izvoznega rova je za turistične oglede odprtih od leta 2017.
V Izvoznem rovu izveste kakšen je bil rudarski poklic, spoznate zgodbe nekdanjih rudarjev, si ogledate razstavo kamnin, mineralov, rudarskega orodja in z rokami občutite Litijsko podzemlje. Po dogovoru lahko v rudniku pokusite še pravo rudarsko »sitarjevško mal'co«. A pravo bogastvo rudnika Sitarjevec, čudoviti limonitni kapniki, se skriva globlje, v Glavnem rovu. Ta je bil od odprtja za obiskovalce nedostopen. Od leta 2018 so v okviru evropskega projekta Mine Tour v rudniku potekala intenzivna investicijska dela, ki so omogočila, odprtje Glavnega rova za obiskovalce. Hkrati pa je potekalo tudi oblikovanje novega čezmejnega turističnega produkta MINE TOUR, ki povezuje dve mesti z rudarsko preteklostjo, Litijo in hrvaški Labin.
Itinerar v Labinu vključuje ogled nadzemnih delov rudniške infrastruktur, v Litiji pa obsega ogled podzemnega dela rudnika, s prikazom naravne dediščine. Na obeh destinacijah smo v turistični produkt vključili inovativne vsebine, ki ustrezno dopolnjujejo rudarsko dediščino.
Obiščite MINE TOUR in spoznajte v preteklih letih nekoliko pozabljeno rudarsko dediščino obeh destinacij, ki je s produktom zasijala v povsem novi, moderni in inovativni preobleki. Ne verjamete na besedo? Prepričajte se sami, mi vas že nestrpno pričakujemo!
Za več informacij o obisku rudnika se obrnite na TIC Litija
+386 (0)70 700 484, info@visitlitija.si
Spletno mesto: Visit Litija
Facebook: Visit Litija
Zaključna konferenca projekta MINE TOUR
V okviru programa INTERREG V - A SLOVENIJA - HRVAŠKA
Spoštovani!
Vabimo vas na zaključno konferenco projekta MINE TOUR, ki jo bomo v okviru programa INTERREG V- A SLOVENIJA - HRVATSKA izvedli v četrtek, 22. 4. 2021 ob 10.00 uri, preko spletne aplikacije ZOOM.
Vljudno prosimo, da svojo prisotnost potrdite na povezavi https://forms.gle/5NvHTVQgfrDJjpVp8 najkasneje do 21.4.2021.
Program konference:
10:00 – 10:05 Pozdravni govor župana Občine Litija, g. Francija Rokavca
10:05 – 10:10 Pozdravni govor župana Grada Labin, g. Valterja Glavičića
10:10 – 10:15 Glasbeni program – Litijska godba
10:15 – 11:05 Predstavitev dosežkov projekta MINE TOUR
11:05 – 11:15 Otvoritev in virtualni ogled rudnika Sitarjevec Litija
11:15 – 11:20 Glasbeni program – Jure Tori
11:20 – 11:30 Zaključni nagovori
11:30 – 12:00 Novinarska konferenca*
O projektu Mine Tour
Mine Tour ustvarja čezmejno povezavo dveh mest, ki ju združuje skupna rudarska preteklost. Kulturno in arhitekturno rudarsko dediščino v Labinu dopolnjuje z naravno rudarsko dediščino v Litiji. Na ta način obiskovalcem ponuja bogato doživljajsko izkušnjo nad in pod zemljo. Projekt MINE TOUR obravnava izziv neizkoriščenega turističnega potenciala rudarske dediščine, in sicer naravnega spomenika rudnika Sitarjevec v Litiji ter kulturnega spomenika Šoht v Labinu. Cilj
projekta je aktivno ohranjanje rudarske dediščine z razvojem novih trajnostnih čezmejnih turističnih proizvodov. Sprememba se odraža v izboljšani dostopnosti in prepoznavnosti rudnikov za boljše doživljanje dediščine, povečanju obiska ter povečani privlačnosti spomenikov. Spomenika rudarske dediščine sta valorizirana z vsebinami, ki nudijo bogato doživljanje, in obenem z obnovo zagotavljata ohranitev spomenikov za bodoče generacije.
*V primeru ugodne epidemiološke slike bo novinarska konferenca potekala od 14. ure dalje v rudniku Sitarjevec Litija.
Projekt sofinancira evropski program sodelovanja Interreg V-A Slovenija Hrvaška s sredstvi Evropskega sklada za regionalni razvoj.