Zagotavljanje varne hrane in pitne vode ob poplavah
Zagotavljanje varne hrane in pitne vode ob poplavah
Med naravnimi katastrofami, zlasti poplavami, se lahko živila onesnažijo s površinsko vodo, ki je mikrobiološko in kemično onesnažena in vsebuje nevarne mikroorganizme iz odplak in odpadnih voda kanalizacijskega sistema.
Neurejeni higienski pogoji, vključno s pomanjkanjem zdrave pitne vode, sanitarij in pomanjkanjem primernih pogojev za pripravo hrane, so med poplavami že bili vzrok masovnih izbruhov bolezni, povzročenih z okuženimi živili. V izrednih razmerah je uživanje varnih živil zelo pomembno, saj je človek izpostavljen psihičnim in fizičnim travmam, podhranjenosti… To pa še posebej velja za otroke, nosečnice in starejše ljudi, ki so dovzetnejši za okužbe in zastrupitve z živili.
Spodnja gradiva naj bodo v pomoč v izrednih razmerah.
Živila
Voda
- Pogosta vprašanja o pitni vodi;
- Navodila o prekuhavanju vode;
- Mnenja o potrebnih količinah pitne vode v primeru omejitve pitne vode;
- Priporočila za ravnanje prebivalcev, ki se oskrbujejo s pitno vodo in cisternami;
- Priporočila za higiensko ravnanje in shranjevanje pitne vode pri končni distribuciji oskrbe s cisternami.
Svetujemo tudi previdnost pri uporabi generatorjev električne energije zaradi možnosti zastrupitve z ogljikovim monoksidom.
Več o zastrupitvi z ogljikovim monoksidom in več o varni uporabi generatorjev na spletnih straneh Centra za zastrupitve
in na spletnih straneh Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje.
! Ravnanje z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo !
Prebivalcem, ki so imeli poplavljena živila, priporočamo spodaj navedeno ravnanje.
Pregled in izbor živil
- Živila, ki so prišla v stik s poplavno vodo, zavržemo.
- Vsa živila pregledamo, če morda ne vsebujejo tujkov (koščkov stekla, drobcev drugih poškodovanih predmetov …). Živila, ki vsebujejo tujke, zavržemo.
- Vsebino iz poškodovanih vreč, ki ni bila v stiku s poplavno vodo, preložimo v nove vreče, ki jih skladiščimo ločeno od nepoškodovanih in jih prednostno porabimo.
- Zavreči je treba pločevinaste konzerve z živili, ki so kakorkoli poškodovane, npr. so napihnjene, predrte, zarjavele, brez označb in živila v poškodovani, razpokani, polomljeni stekleni embalaži.
- Živila v originalno zaprti, nepoškodovani pločevinasti ali stekleni embalaži, ki je prišla v stik s poplavno vodo, so najverjetneje varna. Če je le mogoče, zunanjost embalaže pred uporabo očistimo in jo v celoti operemo. Če je mogoče površino embalaže tudi razkužimo z ustreznim razkužilom po navodilih proizvajalca. Pazimo, da razkužilo ne pride v stik z živilom.
- Živila, ki so bila izpostavljena kemičnemu onesnaženju, zavržemo. Na splošno velja, da kemičnih snovi ne moremo sprati z živil (npr. naftnih derivatov …).
Živila v hladilnikih in zamrzovalnikih
- Če hladilniki in zamrzovalniki niso bili poplavljeni in do izpada električne energije ni prišlo, lahko v njih shranjena živila uporabimo.
- Hladilnike in zamrzovalnike odpiramo le, kadar je to nujno potrebno.
Več informacij, kako ravnati z živili ob poplavah najdete v naslednjem dokumentu.
Vir: NIJZ